ما در طول روز تصمیمات کوچک وبزرگ مختلفی میگیریم که شاید حتی به آنها توجه نمیکنیم مثلا: امروز چی لباس بپوشم؟ صبحانه چی بخورم؟ الان بنزین بنزیم یا بعد برگشت از سرکار؟ و ……..

برخی از این تصمیمات تأثیرات مهمی در طول زندگی ما دارد (مانند رفتن یا نرفتن از دانشگاه ، ازدواج یا بچه دار شدن) ، در حالی که برخی دیگر نسبتاً بی اهمیت هستند (مانند اینکه برای ناهار چی بخوریم).

اگر به این تصمیمات توجه نکنیم ممکن است در آینده دچار مسئله شویم همین تصمیمات کوچک هستند که سرنوشت ما را می سازند.

تصمیمات درست باعث میشود ما کمتر دچار اشتباه وپشیمانی شویم ما بین گزینه های مختلف تصمیم گیری یک تصمیم را انتخاب می کنیم که گاهی این تصمیم، با وجود اینکه فکر میکنیم درست است  پشیمان می شویم.

تصمیمات اشتباه چه هزینه هایی برای ما دارد؟

اگر در تصمیم گیری جدی نباشیم ممکن است هزینه های غیر قابل جبرانی برای ما داشته باشد. مثل هزینه های مالی، زمان وانرژی خود را از دست دهیم. و  پشیمانی وعذاب وجدان تا آخر عمر گریبان گیر ما شود. که خود این ندامت میتواند انسان را از درون نابود کند ودیگر به رشد واهداف جدی فکر نکند.

ممکن است وقتی به تصمیمات و انتخاب های ضعیفی که گرفتید نگاه کنید، فکر  کنید که چرا آن تصمیمات ضعیف را گرفته اید. چرا  چنین ازدواج اشتباهی داشتی؟ یا چرا چنین لباسی خریدی ؟ وقتی این انتخاب را داشتی چگونه فکر می کردی؟

در حالی که احتمالاً تصمیمات اشتباه وبد خود را ادامه خواهید داد ، اما می توانید درک عمیق تری از انتخاب های غیر منطقی داشته باشید. عوامل متعددی در انتخاب نامناسب دخیل هستند و آگاهی از نحوه عملکرد این فرایندها و تأثیر بر تفکر شما شاید بتواند به شما در تصمیم گیری بهتر در آینده کمک کند.

 

چرا ما دچار انتخاب های اشتباه وضعیف می شویم؟

1- میانبرهای ذهنی می توانند شما را سرگردان کنند

اگر مجبور بودیم برای هر تصمیم گیری  سناریوی احتمالی را بررسی کنیم ، احتمالاً در یک روز کارهای زیادی را انجام نمی دادیم. به منظور تصمیم گیری سریع و اقتصادی ، مغز ما به تعدادی میانبرهای شناختی وابسته است که به عنوان اکتشافی شناخته می شوند. این قوانین ذهنی به ما اجازه می دهد تا به سرعت و اغلب اوقات به طور دقیق قضاوت کنیم ، اما همچنین می تواند منجر به تفکر درهم و تصمیمات ضعیف شوند.

به عنوان مثال ، اگر در حال خرید خانه هستید و می دانید که خانه های محله مورد نظر شما معمولاً با قیمت متوسط یک میلیارد به فروش می رسند ، احتمالاً از این رقم به عنوان مبنایی برای مذاکره در مورد قیمت خرید خانه ای که انتخاب می کنید ، استفاده خواهید کرد.

بنابراین چه کاری می توانید انجام دهید تا تأثیر منفی احتمالی این روش های اکتشافی بر تصمیمات خود را به حداقل برسانید؟

کارشناسان پیشنهاد می کنند که آگاهی بیشتر از نحوه تأثیر تصمیم گیری های اکتشافی می تواند به شما در جلوگیری از تصمیمات بد کمک کند.

بنابراین اگر در حال خرید یک ماشین جدید هستید ، به جای تمرکز بر قیمت کلی متوسط یک وسیله نقلیه ، طیف وسیعی از قیمت های مناسب را ارائه دهید.

2- شما اغلب مقایسه های ضعیفی انجام می دهید

چگونه می توانید بفهمید تبلتی که خریدید معامله خوبی داشته اید؟ یا از کجا می دانید که قیمتی که برای یک لیتر شیر در خواربارفروشی پرداخت کرده اید منصفانه بوده است؟

مقایسه یکی از مهمترین ابزارهایی است که هنگام تصمیم گیری از آن استفاده می کنیم. شما می دانید که قیمت معمولی یک لیتر  شیر چقدر است ، بنابراین معاملات موردنظر را مقایسه می کنید تا بهترین قیمت ممکن را انتخاب کنید. ما ارزش را بر اساس مقایسه اقلام با چیزهای دیگر تعیین می کنیم.

وقتی مقایسه های ضعیفی انجام دهید ، چه اتفاقی می افتد؟ برای مثال این را در نظر بگیرید: برای صرفه جویی 10 هزار تومان چقدر از راه خود را دور می کنید؟

اگر به شما بگویم که می توانید با خرید 15 دقیقه از راه خود  10 هزار تومان  مقابل  50 هزار تومان پس انداز کنید ، احتمالاً این کار را انجام می دهید. اما اگر من به شما بگویم که می توانید 10 هزار تومان از یک کالای  500 هزار تومان پس انداز کنید ، آیا باز هم حاضر خواهید بود که از پس هزینه خود برآیید؟ 10 هزار تومان هنوز در هر دو مورد به همان مقدار ارزش دارد.

در چنین مواردی ، شما فقط قربانی یک مقایسه نادرست شده اید. از آنجا که شما مبلغ پس انداز شده خود را با مبلغی که پرداخت می کنید مقایسه می کنید ، 10 هزار تومان در مقایسه با یک کالای  500 هزار تومانی بسیار بیشتر پس انداز به نظر می رسد که در مقایسه با یک کالای  50 هزار تومانی.

هنگام تصمیم گیری ، ما اغلب بدون اینکه در مورد گزینه های خود فکر کنیم ، سریع مقایسه می کنیم.